Czym jest ochrona spoconego czoła oraz gdzie jest to stosowane?

Tworzenie własnej bazy danych klientów, pomimo faktu, że jest bez wątpienia najskuteczniejszym wyjściem, to jednak bywa także bardzo czasochłonne i wymaga dużo nakładów sił oraz środków.


Z różnorodnych powodów nie jest czasem możliwe utworzenie własnej bazy od zera.

Jeżeli sądzisz, że odnajdziesz ciekawe treści w internecie, to przejdź do omawianego problemu i kliknij w odnośnik znajdujący się tu.

Wtedy jednym z ewentualnych rozwiązań jest zakup gotowej już bazy. Trzeba jednak powiedzieć, że nie jest to rozwiązanie zupełnie wolne od niebezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującą definicją, baza danych to ciąg danych albo innego rodzaju materiałów i elementów, które są zgromadzone wedle ustalonej procedury lub semantyki, obecnych indywidualnie w jakikolwiek sposób, także przy pomocy środków informatycznych, wymagające istotnego, co do ilości albo jakości wkładu inwestycyjnego w celu wypełnienia, prezentacji lub weryfikacji jego zawartości. Już z tej definicji powinno wynikać, że tworzenie bazy danych oznacza istotny nakład pracy, który wykorzystany jest w celu jej stworzenia. Z tego też powodu tego typu baza przedstawia konkretną wartość, z kolei osoba, która ją robi, ma prawo korzystać z ochrony prawnej.


edukacja
Napisał: Andrius Repsys
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tego typu prawo producenta do wykorzystywania obecnych w bazie danych jest określane w nauce prawem sui generis. Ochrona takiego prawa określana jest kolokwialnie jako ochrona spoconego czoła. Nazwa ta nawiązuje do celu przyznania tego typu ochrony, tj. zapewnienia, że nakład pracy na tworzenie tego typu bazy danych będzie posiadał przełożenie ekonomiczne. Oprócz tego trzeba brać pod uwagę dobra i interesy osób trzecich, których dane zgromadzone w tego typu bazie danych mogą dotyczyć. Przed podjęciem postanowienia o kupnie bazy danych trzeba bardzo dokładnie sprawdzić jej stan prawny. Często bowiem bywa tak, że dane wchodzące w ramy bazy otrzymano w sposób, który jest sprzeczny z literą prawa.


W takiej sytuacji należy się liczyć z roszczeniami osób trzecich. Jest to wyjątkowo istotne w wypadku baz danych, które zawierają dane osobowe oraz tych, które równocześnie posiadają cechy utworu w rozumieniu ustawy dotyczącej praw autorskich oraz praw pokrewnych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-01-14 13:31:57
Tagi: czas, pomoc, procedury