Czym jest ochrona danych osobistych oraz jakiego rodzaju to mogłyby być dane?

Jest to temat, o którym ostatnimi czasy jeszcze więcej się pisze i mówi. Wzrasta również świadomość ludności dotycząca prawa zabezpieczenia swych danych osobistych. Również tych danych, które powierzone są podmiotom obcym.


Wedle rozporządzenia RODO dane osobowe, to wszelkie dane, które tyczą się zidentyfikowanej albo prawdopodobnej do identyfikacji fizycznej osoby.


Witryna sklepowa
Napisał: FaceMePLS
Na podstawie: http://www.flickr.com
Taka osoba ewentualna do zidentyfikowania to osoba, której identyfikację ustalić możemy na podstawie identyfikacyjnego numeru lub ze względu na czynniki unikalne, które definiują cechy takiej osoby. Są to cechy fizyczne oraz umysłowe, kulturowe, społeczne lub ekonomiczne. Dane osobowe czasami są to pojedyncze informacje dla przykładu nr PESEL albo numer NIP, które zezwalają na odniesienie się do określonej osoby. W większości przypadków pojedyncza informacja to nie są dane osobowe, ponieważ są one zbyt ogólne albo mogą być także zaszyfrowane. Dopiero zestawienie tych informacji z dodatkowymi danymi zezwala na identyfikację danej osoby.


granie w pasjansa na komputerze
Napisał: Wikilogia
Na podstawie: http://www.flickr.com


ochrona danych
Napisał: HazteOir.org
Na podstawie: http://www.flickr.com


Ochrona danych osobistych jest to ochrona danych, które tyczą się ludzi fizycznych przez firmy, które dysponują tymi danymi. Zarówno chodzi tutaj o pojedyncze dane, które stanowią dane osobowe, ale także o kompletne zbiory danych. Ten przymus wynika z zapisu przepisów, gdyż dowolna osoba jest uprawniona do zabezpieczenia danych osobistych. Jest to zabezpieczenie tego typu informacji przed ich wyciekiem, stratą albo przed niepowołanym dostępem.

Zainteresował Cię ten artykuł? Wejdź na oryginalny serwis www (visaandwork.com/blog/obsluga-i-pomoc-obcokrajowcom/), a przeczytasz więcej danych na omawiany temat, które na pewno Cię zaciekawią.

Ogólnie ujmując, jest to niedopuszczenie do takiej sytuacji, żeby dane te nie przetwarzane były przez osoby, które nie są do tego uprawnione.


Przepisy o ochronie danych osobistych nie określają konkretnego rodzaju zabezpieczenia, ponieważ to co znajdzie zastosowanie dla przykładu w biurze księgowym, może nie być już skuteczne w dużej korporacji. Dobór właściwych zabezpieczeń zależny jest od konkretnej firmy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-01-13 00:42:53
Tagi: dom, części, rodzaj