W jaki sposób założyć firmę w Niemczech?

Podatki, wysokie składki ZUS, ciągłe borykanie się z urzędniczymi patologiami. To wszystko sprawia, iż operatywni Polacy czują się odstręczani od zakładania prywatnych firm.


Absolwenci, studia
Napisał: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Coraz sporzej osób stawia na rozpoczęcie działalności w jednym z państw unijnych, oczywiście bez wyjeżdżania z naszej ojczyzny. A czy tego rodzaju podatkowa emigracja miałaby sens w Niemczech? Polacy mają prawo prawo niemieckie zakładać działalność w Niemczech na takich samych prawach co Niemcy już od maja 2011 roku. Nie musimy być zameldowani w Niemczech, ażeby założyć spółkę GbR albo jednoosobową firmę - Gewerbe. Starczy, że nasza jednostka będzie mieć swoją siedzibę w Niemczech. Otworzenie "wirtualnego biura" w Niemczech nie stanowi ambarasu, dlatego że trudni się tym wiele przedsiębiorstw.


umowa
Napisał: Rod Waddington
Na podstawie: http://www.flickr.com


Otwarcie działalności na terenie Niemiec wiąże się z mniejszymi obowiązkami, głównie w kwestii składek na ubezpieczenie społeczne. Nie istnieje obowiązek ich płacenia. Niemiecką emeryturę można uzyskać wtenczas, gdy jest się zatrudnionym o umowę o pracę. Z kolei każdy przedsiębiorca prowadzący działalność jednoosobową musi płacić składkę zdrowotnego ubezpieczenia, jakie jest znacząco wyższe aniżeli w Polsce. Zależne jest od wielkości uzyskiwanych dochodów i wynosi mniej więcej 300-350 euro miesięcznie przy przeciętnych zarobkach. Założenie najprostszej formy działalności gospodarczej, zatem Gewerbe, powinno zająć nie więcej niż parę godzin.


Rejestrujemy się we właściwym urzędzie, który wydaje nam poświadczenie o prowadzeniu Przedsiębiorstwa. Koszt zarejestrowania działalności wynosi od 30 do 60 euro jak też jest zależny od ustaleń landu. Potem pozostaje nam udać się do urzędu podatkowego w celu otrzymania numeru podatkowego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-09-27 11:13:49
Tagi: czas, ZUS, działalność, Przedsiębiorstwa