Rola certyfikatów w dostosowaniu firmy do najnowocześniejszych standardów funkcjonowania.

Każda z firm, jaka będzie miała chęci, żeby rozwijać się i podnosić standardy swojego działania, powinna wprowadzić zbiór procedur zarządzaniem wewnątrz własnej organizacji, kontaktowania się z kontrahentami, biznesowej współpracy oraz wykorzystywania firmowych zasobów. Od wielu lat na świecie za najbardziej prestiżowe uważa się normy ISO, uchwalaniem jakich zajmuje się światowa organizacja z siedzibą w Genewie, zrzeszająca blisko sto różnych organizacji pochodzących z poszczególnych członkowskich państw.

Certyfikat ISO
Napisał: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Na podstawie: http://www.flickr.com
Co parę lat ukazują się kolejne wytyczne które dotyczą różnych obszarów funkcjonowania firm, będące odzewem na pojawiające się kolejne potrzeby oraz zagrożenia. I tak, odpowiedzią na zwiększony popyt na różne formy energii było opracowanie sześć lat temu normy ISO 50001 która dotyczy systemów zarządzających energią. Zaledwie rok później pojawiła się norma ISO 22301 która opisuje standardy zarządzania stabilnością działań biznesowych. Odpowiedzią na wzrost znaczenia informacji, jako ważnej wartości handlowej i jednocześnie rosnące ryzyko zagrożeń atakami hakerów była uzgodniona w 2013 roku norma 27001 wspomagająca zarządzanie bezpieczeństwem informacji w firmie.

W międzyczasie powstawały i cały czas powstają także inne regulacje, zadaniem jakich jest w pierwszej kolejności uporządkowanie prac w zakresie ustalonych parametrów działania organizacji i przedsiębiorstw. Wśród nich najbardziej popularne są ISO 9001 dotycząca zarządzania poziomem jakości w firmie, ISO 14001 odpowiedzialna za zarządzanie produkcją i funkcjonowaniem w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Pierwsza norma ISO 9001 opublikowana została w 1987r, kolejna ISO 14001 została ostatecznie zatwierdzona w 2004r. Współcześnie w zdecydowanej większości krajów, w tym także w Polsce działa sporo firm które się specjalizują we wdrażaniu poszczególnych norm w firmach, czyli certyfikowaniu ich. Rola takich firm będzie polegać na opracowaniu harmonogramu szkoleń i wykonaniu planu potrzebnych zmian funkcjonalnych tak, żeby dostosować sposób działania przedsiębiorstwa do założeń zawartych w konkretnym dokumencie.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-04-12 09:25:29
Tagi: normy, firma, przedsiębiorstwo, certyfikat, ISO