Jak nasze prawo chroni klientów przed niedozwolonymi zachowaniami właścicieli sklepów internetowych

Przedsiębiorca sprzedając swoim klientom różnego rodzaju usługi czy towary będzie z nimi zawierał umowę kupna sprzedaży. W pewnych sytuacjach umowa taka jest spisana na papierze, są na niej wypisane wszystkie najważniejsze postanowienia i ograniczenia. Lecz w przypadku normalnej sprzedaży z reguły nie spisuje się żadnych umów, więc w takim przypadku obowiązuje regulamin sklepu, w jakim dokonano zakupu.


Podpisywanie umowy
Napisał: Dan Moyle
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przy internetowych sklepach regulamin ten musi być widoczny na stronie takiego sklepu, jeśli go nie ma, to właściciel popełnia wykroczenie. W przypadku handlu w sieci istotna jest również (zobacz powołaj się na nas) polityka prywatności, informacje o gromadzeniu i przetwarzaniu osobowych danych również powinny być ściśle napisane. Lecz nawet jeżeli na stronie sklepu obie te informacje się znajdą, to bynajmniej to nie oznacza, że już wszystko jest jak należy (zobacz informacje o polityce prywatności). Niestety właściciele firm nagminnie wprowadzają zapisy, które zdecydowanie są dla nich korzystniejsze, a zdecydowanie gorzej traktują klientów, którzy chcieliby tam coś kupić.


Na szczęście nasze prawo ogranicza coraz bardziej tego typu samowole właścicieli firm, po fali kontroli i dużej ilości kar zapędy na świadome łamanie reguł handlu znacznie zmalały. Jednak ze względu na ogromną ilość możliwych do pojawienia się zapisów trudno jest samodzielnie sprawdzić, czy wszystko co się ma w swoim regulaminie jest dobre. Z tego też powodu niezwykle przydatny dla właścicieli sklepów internetowych, lecz również innych portali które oferują rozmaite usługi, jest klauzule niedozwolone rejestr (więcej tutaj: ).

Czy wiesz, że bez problemu możesz powiększyć zakres swej wiedzy związanej z omawianym zagadnieniem? Zwyczajnie kliknij ten odsyłacz i zobacz portal!

Tam publikowane są wszystkie odkryte klauzule i zapisy, jakie zostały oznaczone jako nielegalne. Przedsiębiorcy chcąc mieć pewność, że ich regulamin jest dobry, powinni sprawdzić jego zapisy również z takim rejestrem. Jeśli się okaże, że jakiś zapis był już uznany za nielegalny, to powinno się go zmienić tak szybko jak się da. Jeżeli zapis taki zostanie wykryty przez jakiegoś kupującego, to właściciel sklepu może przez to zostać ukarany wysokimi karami finansowymi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 11:22:26
Tagi: prawo, umowa, klauzule, zapisy