Czy warto otworzyć własną firmę?

Chcesz otworzyć działalność gospodarczą? Spotykasz swojego znajomego z czasów studenckich i pytasz, czy warto to zrobić. On potwierdza dodając, iż miał z tego powodu żadnych obaw, że gorsi od niego próbowali i dawali radę, że trzeba w końcu przejść na swoje, aby się dorobić. Słuchałeś tego bardzo skupiony przytakując, ale gdzieś z tyłu głowy pojawiła Ci się myśl: czy aby na pewno? No właśnie, czy założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej w warunkach polskich to naprawdę prosta sprawa.

Umowa biznesowa
Napisał: Startup Registry
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jak najbardziej, odpowiedzą chórem Ci, którym się udało. Przecież założenie firmy nie trwa tak długo jak kiedyś, prościej jest aktualnie się rozreklamować, poza reklama standardową, można zainwestować w coś korzystniejszego, na przykład szyldy 3d czy panele przednie, możesz aktywnie reklamować się w Internecie i docierać do wielu klientów, szczególnie, że w dzisiejszych czasach łatwiej niż dawniej, dotrzeć do naszego wymarzonego klienta.

Wręcz przeciwnie, wtrącają się do dyskusji Ci, którym się nie udało. Założyć działalność gospodarczą może i łatwo, lecz to wszystko, dalej już jest tylko pod górkę. Nie dość, że prowadzenie przedsiębiorstwa to wysokie wydatki, to jeszcze stałe kontrole, analizowanie, traktowanie przedsiębiorcy, jak potencjalnego przestępcy. Zły to klimat, nie dziwi mnie, iż tylu młodych ludzi ucieka na Zachód.

Ten dwugłos w kwestii prowadzenia firmy nie jest niczym odkrywczym i dziwnym. Zawsze bowiem pojawia się ktoś „za” i „przeciw”. Najważniejsze to jednakowoż przeanalizować rozsądnie opinie, aby zdobyć jak najbardziej bezstronną opinię. A gdy to zrobimy może nam się pokazać dosyć bliski prawdy obraz. No więc, jak to naprawdę jest z tym prowadzeniem firmy w naszych polskich warunkach? Zgadzając się z nastawionymi pozytywnie należy stwierdzić, iż jest lepiej jeśli mówimy o założeniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, jednakowoż pozostałe zmiany są zbyt wolne i jakby niechętnie.

Pomimo zapewnień, że będzie lepiej nie udaje się od lat obniżyć kosztów pracy, przez co firmy niechętnie oferują umowę o pracę. W zamian oferują umowy o dzieło, czyli tak zwane „śmieciówki”, które nic nie oferują – ani emerytury, ani składki zdrowotnej. Niestety, w wielu przypadkach trudno się dziwić właścicielom firm, ponieważ opłacanie każdego pracownika pociąga za sobą bardzo duże koszty, zwłaszcza, że wiele zadań można zlecać na zasadzie: jest zadanie – jest zlecenie, więc niepotrzebny jest stały zatrudniony pracownik, za którego stale trzeba odprowadzać składki.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 09:44:59