Czym jest ocena pracownicza, jakie spełnia role i jaką może przybierać formę?

Być może spotkałeś się już niegdyś z takim pojęciem, jak na przykład ocena pracownicza. Możliwe, iż zastanawiałeś się nad tym co tak właściwie oznacza to pojęcie. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, i także poznamy odpowiedzi na tak istotne pytania, jak na przykład: jakie role pełni obecnie ocena pracownicza? i jaką może przybierać odmianę?
ocena pracownicza
Napisał: Jim Larrison
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na początku zajmiemy się gruntownym objaśnieniem danego pojęcia. A więc ocena pracownicza jest to pewne praktyczne narzędzie, jakie jest przeznaczone do rozporządzania zasobami ludzkimi w firmach lub przedsiębiorstwach. Zezwala ona na dozorowanie, badanie oraz pilnowanie pracy osób, które są zatrudnione w danym przedsiębiorstwie, firmie czy też instytucji. Ocena pracownicza kontroluje między innymi takie istotne zakresy, jak efektywność zatrudnionych osób lub też zgodności z przyjętymi standardami firmy.
Ocena pracownicza pełni pewne funkcje, dziś możemy ich wyszczególnić pięć. Pierwszą z nich jest funkcja informacyjna, potocznie nazywana ewaluacyjną; drugą funkcja motywacyjna, trzecią funkcja rozwojowa, czwartą funkcja edukacyjna i piątą - decyzyjna. Taka ocena pracowników przeważnie zaprezentowana jest w formie formularza, jaki mieści konkretne kategorie razem z przypisanym stopniem, jaki określa w jakim stopniu dany pracownik realizuje określone standardy w zakresie pewnych kategorii.

ocena pracowników
Napisał: NCDOTcommunications
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o formę oceny pracowniczej to może ona przybierać postać skal behawioralnych, rozmów jakie oceniają pracownika, ocen opisowych a także spisywania wydarzeń korzystnych albo negatywnych i często popularnych rankingów pracowniczych.

Dużo konkretnych informacji na temat oceny pracowniczej można również odszukać w Necie. Na wielu stronach internetowych, które są zadedykowane właśnie tej tematyce szczegółowo i skrupulatnie zaprezentowano jakim sposobem przebiega ocena pracownicza, jakie błędy można znaleźć w ocenie pracowniczej, a także jak ilustruje się każda z wyżej przytoczonych form oceny pracowniczej. Jeśli temat ten Cię zainteresował i potrzebowałbyś dowiedzieć się w tej sprawie jeszcze więcej, to bezsprzecznie warto samodzielnie zgłębić ten ciekawy temat.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 14:02:44
Tagi: PRacownik, motywacja, ocena