Przydatność regularnych ocen zatrudnionych

W dzisiejszych czasach znalezienie odpowiedniego pracownika jest bardzo istotnym elementem działalności każdej firmy. Kiedy jednak odszukamy już tego typu osobę, która świetnie odnajdzie się na określonym stanowisku, należy także zadbać o nieustanny rozwój jej kwalifikacji. Realizuje się to zazwyczaj za pomocą przeróżnego rodzaju szkoleń, najpierw jednak musimy posiadać wiedzę na temat tego, w jakim zakresie rozwój osób pracujących w naszej firmie nie przebiega tak jakbyśmy tego chcieli.
Biznesmen
Napisał: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Ważne jest więc sprawdzenie dokonań pracowników oraz poddanie analizie tego co wciąż należy poprawić. W tym celu, zwykle wykonuje się okresowe oceny pracowników przedsiębiorstwa, które mają wykryć wszystkie nie do końca dobrze działające elementy w pracy osób zajmujących się zadaniami na danym stanowisku. Obecnie są one stosowane przez znaczną część firm w naszym państwie i dają świetne efekty.Sporo ludzi, kiedy słyszy termin ocena okresowa pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-wniosek-o-urlop-wypoczynkowy-darmowy-wzor-z-omowieniem) postrzega to jako czynności, których celem jest wyodrębnienie najgorszego pracownika w firmie i dokonanie zwolnień w personelu. Ze względu na takie patrzenie na te sprawy, ocena pracownicza niejednokrotnie powoduje lęk wśród osób zatrudnionych w konkretnym przedsiębiorstwie. Nie powinno tak jednak być, ponieważ tego typu analizy mają jedynie pokazać jak przebiega rozwój kwalifikacji pracownika na określonym stanowisku. Jeśli wyniki nie będą zadowalające, następnym działaniem przełożonych ma być poprawa możliwości, dzięki którym taki rozwój powinien mieć miejsce, a nie zwalnianie podwładnych. W związku z tym, ocena pracownicza powinna być postrzegana przez pracowników jako możliwość wskazania swoim przełożonym, niedoskonałości w funkcjonowaniu konkretnych działów przedsiębiorstwa.

Ocena okresowa pracownika (zobacz umowa na czas nieokreślony) ma miejsce najczęściej raz na pół roku lub na rok, a kryteria będące podstawą oceny zależą głównie od stanowiska, które zajmuje dana osoba - jeśli potrzebujesz sprawdzonego pracownika skorzystaj z usług outsourcingu, które są dostępne pod tym linkiem: skorzystaj z usług. Istnieje kilka najistotniejszych metod wykonywania takiego rodzaju ocen.


Dwie z nich obejmują ocenianie wybranego pracownika przez ludzi z jego najbliższego otoczenia. W przypadku metody nazywanej 360 stopni, oceny dokonują nie wyłącznie pozostali pracownicy i szefowie ale również wybrani klienci, jak również pracownik swych przełożonych. Natomiast ocena 180 stopni, wyklucza tą drugą część oceny, dlatego też rozwój zatrudnionych osób w poszczególnych kategoriach jest analizowany przez innych pracowników i przełożonych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-05 15:49:30
Tagi: PRacownik, klienci, szkolenia, rozwój, efekty, ocena okresowa