Kto to jest aktuariusz i jak nim zostać?

Aktuariusz jest fachowcem w dziedzinie matematyki finansowej oraz ubezpieczeń. Główną instytucją, w której może świadczyć swoje usługi, jest zakład ubezpieczeń. Mogą to być również firmy trudniące się reasekuracją czy innymi tematami funduszy. Co należy do jego zadań?


konferencja finansowa
Napisał: CeBIT Australia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Funkcją aktuariusza jest nade wszystko wycena ubezpieczeń, prowadzenie analiz finansowych czy pomoc w otrzymaniu odpowiednich rezerw ubezpieczeniowych. Musi wiedzieć jak kalkulować ryzyko kredytowe czy operacyjne, a także sporządzać roczne raporty i kontrolować aktualne aktywa. Zajmuje się także taryfikowaniem składek albo zarządzaniem systemami ubezpieczeniowo-emerytalnymi. Aktuariusze są niebywale ważnymi pracownikami zakładów ubezpieczeń, gdyż częstokrotnie uczestniczą w podejmowaniu podstawowych decyzji. Zawód przez nich sprawowany jest zawodem publicznym, co oznacza, że osoby zajmujące to stanowisko są odpowiedzialne zarówno przed swoim pracodawcą, jak i przed instytucjami nadzoru.

Obowiązkiem aktuariuszy jest także wyznaczanie rezerw na świadczenia pracownika, tak zwany ksr 6 (chcesz wiedzieć więcej?), by wiedzieć, jakiej wysokości mogą być nagrody czy jubileusze. Dzięki temu można będzie we właściwy sposób przyszykować dla pracownika (zobacz asertywność w pracy) świadczenia, które nie są częścią jego wynagrodzenia. Ponadto określenie rezerw umożliwia w bardziej dokładny sposób sprecyzować wartość całej firmy, co jest nadzwyczaj ważne dla jego funkcjonowania i kolejnych decyzji odnoszących się do na przykład zamierzonych inwestycji.


obliczenia finansowe
Napisał: reynermedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli chciałbyś być aktuariuszem, powinieneś zdobyć wyższe wykształcenie na uniwersytecie oferującym odpowiednie kierunki studiów, jak również poświadczenie niekaralności i dokumenty o ukończonym stażu.

Zobacz, co zamieszczono w tym serwisie (http://lexperts.pl/uslugi/prawo-miedzynarodowe/) - to też odnosi się do tej samej kwestii, więc zapewne też Cię zainteresuje!

Co więcej trzeba zaliczyć egzamin aktuarialny, jaki organizowany jest co dwa lata i skupia się na takich zagadnieniach jak matematyka pieniężna, prawdopodobieństwo, statystyka lub ubezpieczenia. Nie obejdzie się bez starannej nauki, więc dobrze jest już od początku studiów przyłożyć się do zajęć i skrupulatnie przyswajać sobie materiał, by później nie mieć trudności ze zdobyciem pracy w tym zawodzie. Tym bardziej, iż jest to bardzo atrakcyjne finansowo stanowisko, które już na starcie zapewnia wysoką pensję, pozwalającą na prowadzenie życia na naprawdę wysokim poziomie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-04 11:38:43
Tagi: dokumenty, firmy, ubezpieczenia, Ryzyko, raporty, matematyka