Kto to jest aktuariusz i jak nim zostać?

Aktuariusz jest fachowcem w dziedzinie matematyki finansowej oraz ubezpieczeń. Główną instytucją, w której może świadczyć swoje usługi, jest zakład ubezpieczeń. Mogą to być również firmy trudniące się reasekuracją czy innymi tematami funduszy. Co należy do jego zadań?


kliknij po więcej informacji
Napisał: CeBIT Australia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Funkcją aktuariusza jest nade wszystko wycena ubezpieczeń, prowadzenie analiz finansowych czy pomoc w otrzymaniu odpowiednich rezerw ubezpieczeniowych. Musi wiedzieć jak kalkulować ryzyko kredytowe czy operacyjne, a także sporządzać roczne raporty i kontrolować aktualne aktywa. Zajmuje się także taryfikowaniem składek albo zarządzaniem systemami ubezpieczeniowo-emerytalnymi. Aktuariusze są niebywale ważnymi pracownikami zakładów ubezpieczeń, gdyż częstokrotnie uczestniczą w podejmowaniu podstawowych decyzji. Zawód przez nich sprawowany jest zawodem publicznym, co oznacza, że osoby zajmujące to stanowisko są odpowiedzialne zarówno przed swoim pracodawcą, jak i przed instytucjami nadzoru.

Obowiązkiem aktuariuszy jest także wyznaczanie rezerw na świadczenia pracownika, tak zwany ksr 6 (chcesz wiedzieć więcej?), by wiedzieć, jakiej wysokości mogą być nagrody czy jubileusze. Dzięki temu można będzie we właściwy sposób przyszykować dla pracownika świadczenia, które nie są częścią jego wynagrodzenia. Ponadto określenie rezerw umożliwia w bardziej dokładny sposób sprecyzować wartość całej firmy, co jest nadzwyczaj ważne dla jego funkcjonowania i kolejnych decyzji odnoszących się do na przykład zamierzonych inwestycji.


obliczenia finansowe
Napisał: reynermedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli chciałbyś być aktuariuszem, powinieneś zdobyć wyższe wykształcenie na uniwersytecie oferującym odpowiednie kierunki studiów, jak również poświadczenie niekaralności i dokumenty o ukończonym stażu. Co więcej trzeba zaliczyć egzamin aktuarialny, jaki organizowany jest co dwa lata i skupia się na takich zagadnieniach jak matematyka pieniężna, prawdopodobieństwo, statystyka lub ubezpieczenia. Nie obejdzie się bez starannej nauki, więc dobrze jest już od początku studiów przyłożyć się do zajęć i skrupulatnie przyswajać sobie materiał, by później nie mieć trudności ze zdobyciem pracy w tym zawodzie. Tym bardziej, iż jest to bardzo atrakcyjne finansowo stanowisko, które już na starcie zapewnia wysoką pensję, pozwalającą na prowadzenie życia na naprawdę wysokim poziomie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-04 11:38:43
Tagi: dokumenty, firmy, ubezpieczenia, Ryzyko, raporty, matematyka