Nowatorskie techniki kierowania pracownikami w przedsiębiorstwach, plusy i minusy outsourcingu pracowniczego

Najpopularniejszymi formami metodami w naszym kraju są różnego rodzaju umowy podpisywane z pracodawcami. Większość pracowników chciałaby być zatrudniona w pełnym wymiarze, lecz nasi pracodawcy lubią naciągać prawo i z kolei oni wolą zatrudniać na różne umowy o dzieło i zlecenia.
branża IT
Napisał: hackNY.org
Na podstawie: http://www.flickr.com
W ostatnich latach coraz bardziej popularna jest kolejna forma nawiązywania stosunku pracy z pracownikami, to znaczy outsourcing pracowniczy. Tego typu forma współpracy między pracodawcą a pracującymi osobami zyskała ogromną popularność na zachodzie Europy, i nasze krajowe firmy również się do niej przekonują.

Myślisz, że wspomniane informacje są godne uwagi? Super, zatem na pewno szczegóły tu urlop wypoczynkowy opublikowane też Cię zaciekawią.

Powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych agencji oferujących usługi wynajmu pracowników, powiększa się także ilość osób, jakie z nimi współpracują. Wszystko to sprawia, że ten segment rynku rozwija się bardzo szybko, i wszyscy widzą korzyści i zalety, jakie płyną z takich rozwiązań. Szczególnie chętnie z tego typu możliwości korzystają studenci, bo oni mają możliwość elastycznie dysponować swoim czasem, a nie zawsze mają możliwość wiązania się stałą umową.

pracownik IT podczas pracy
Napisał: Alper Çuğun
Na podstawie: http://www.flickr.com
W praktyce wynajem pracowników będzie polegał na tym, że są oni zatrudniani w firmie oferującej takie usługi, i wykonują powierzone zadania dla jej klientów. Dla firm, jakie w ten sposób wynajmują ludzi jest to niezwykle praktyczna sytuacja, nie będą one musiały gwarantować całej otoczki kadrowo-płacowej.


Wypłata wynagrodzeń, rozliczanie urlopów i chorobowego, a także wszystkie inne sprawy wiążące się z zatrudnieniem leży po stronie firmy, która organizuje taki wynajem. W praktyce można dzięki takiej formie sporo zaoszczędzić, szczególnie przy pracach sezonowych. W części firm w pewnych okresach czasu potrzebna jest większa ilość pracowników, lecz zatrudnianie ich na stałe byłoby nieopłacalne z tego powodu, że przez resztę czasu nie mieliby czym się zajmować. I w takich właśnie sytuacjach doskonale będzie się sprawdzał outsourcing pracowniczy, na okres wzmożonej aktywności wynajmuje się pożądaną ilość pracowników, a po upływie zaplanowanego okresu czasu kończą oni po prostu swoją pracę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-03 16:31:09
Tagi: urlopy, Agencje, współpraca, chorobowe