Nowatorskie techniki kierowania pracownikami w przedsiębiorstwach, plusy i minusy outsourcingu pracowniczego

Najpopularniejszymi formami metodami w naszym kraju są różnego rodzaju umowy podpisywane z pracodawcami. Większość pracowników chciałaby być zatrudniona w pełnym wymiarze, lecz nasi pracodawcy lubią naciągać prawo i z kolei oni wolą zatrudniać na różne umowy o dzieło i zlecenia.
branża IT
Napisał: hackNY.org
Na podstawie: http://www.flickr.com
W ostatnich latach coraz bardziej popularna jest kolejna forma nawiązywania stosunku pracy z pracownikami, to znaczy outsourcing pracowniczy. Tego typu forma współpracy między pracodawcą a pracującymi osobami zyskała ogromną popularność na zachodzie Europy, i nasze krajowe firmy również się do niej przekonują. Powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych agencji oferujących usługi - świetna strona - wynajmu pracowników, powiększa się także ilość osób, jakie z nimi współpracują. Wszystko to sprawia, że ten segment rynku rozwija się bardzo szybko, i wszyscy widzą korzyści i zalety, jakie płyną z takich rozwiązań. Szczególnie chętnie z tego typu możliwości korzystają studenci, bo oni mają możliwość elastycznie dysponować swoim czasem, a nie zawsze mają możliwość wiązania się stałą umową.

W praktyce wynajem pracowników będzie polegał na tym, że są oni zatrudniani w firmie oferującej takie usługi, i wykonują powierzone zadania dla jej klientów. Dla firm, jakie w ten sposób wynajmują ludzi jest to niezwykle praktyczna sytuacja, nie będą one musiały gwarantować całej otoczki kadrowo-płacowej.


Wypłata wynagrodzeń, rozliczanie urlopów i chorobowego, a także wszystkie inne sprawy wiążące się z zatrudnieniem leży po stronie firmy, która organizuje taki wynajem. W praktyce można dzięki takiej formie sporo zaoszczędzić, szczególnie przy pracach sezonowych. W części firm w pewnych okresach czasu potrzebna jest większa ilość pracowników, lecz zatrudnianie ich na stałe byłoby nieopłacalne z tego powodu, że przez resztę czasu nie mieliby czym się zajmować. I w takich właśnie sytuacjach doskonale będzie się sprawdzał outsourcing pracowniczy, na okres wzmożonej aktywności wynajmuje się pożądaną ilość pracowników, a po upływie zaplanowanego okresu czasu kończą oni po prostu swoją pracę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-03 16:31:09
Tagi: urlopy, Agencje, współpraca, chorobowe